Belka
Niedziela, 28 Kwietnia 2024   imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

PAŁAC POTOCKICH W RADZYNIU PODLASKIM - MVTV KULTURA

 
OBRAZ I MUZYKA : WIESŁAW SOBKÓW REALIZACJA : MVTV KULTURA GŁOS : MASZYNA ZAPROGRAMOWANA Radzyń Podlaski to małe miasto leżące w województwie lubelskim, ma ono jednak bardzo bogatą historię, którą chciałabym opisać. Każdemu przybywającemu do Radzynia dech w piersiach zapiera widok pałacu. Dziś trochę zaniedbany, niszczejący i prawie pusty, remontowany jest od wielu lat, jednak jest najbardziej urokliwym miejscem tego ponad 500-letniego miasta, a nawet dodaje mu uroku, wraz z groblą i parkiem. Mówiąc o pałacu należy przedstawić sylwetkę Eustachego Potockiego - jednego z najzamożniejszych ludzi w rzeczypospolitej. Cieszył się on wielkim poparciem ówczesnego króla polskiego Augusta III, wobec czego bardzo szybko awansował. W 1749 roku został marszałkiem Trybunału Koronnego, w 1754 mianowano go cześnikiem koronnym, a w roku 1759 generałem artylerii litewskiej. Marzyły mu się wspaniałe budowle, które lubił podziwiać. Po swym poprzedniku Antonim Stanisławie Szczuce otrzymał on w Radzyniu budowlę. W dokumentach nazywana była zamkiem, jednak była to już ruina. Wobec tego została podjęta decyzja o budowie pałacu. Działo się to w drugiej połowie lat czterdziestych XVIII wieku, a prace nad budowa podjęto w roku 1749 lub 1750 Siedzibę te wznosiła mu żona, Marianna z Kątskich, która poślubił w 1741 r. Prace trwały dość zwinnie, ponieważ już w 1756 r. trwały prace wykończeniowe w prawym skrzydle. Prace modernizacyjne trwały do roku 1763 pod kierunkiem Jakuba Fontany, który projektował budowle miedzy innymi: pałace Branickich w Białymstoku, Mniszchów i Lubomirskich w warszawie, oraz wieże w kościele św. Krzyża w warszawie ( istnieje podobieństwo do wieży w radzyńskim pałacu). malowaniem wnętrz zajmował się malarz Jan Bogumił Plersch. Rzeźby natomiast dekorujące sale, schody i figury umieszczone na zewnętrznej stronie pałacu i w oranżerii wykonywał słynny rzeźbiarz rokokowy Jan Chryzostom Redler. prace nad pałacem były z pewnością bardzo drogie, pochłonęły spora cześć majątku Potockich, ponieważ późniejsze lata rodu nie były już tak bogate. Nowa rezydencja świadczyć miała o pozycji magnata. Rokoko Lubelszczyzny Od XVII wieku zdobi okolice położonego niedaleko od Warszawy i Lublina Radzynia Podlaskiego. Potocki wybrał właśnie tę lokalizację, ponieważ jego żona wniosła do małżeństwa spore okoliczne dobra. Pałac uznawany za ideał późnego rokoka, dorównuje budowlom powstałym wówczas w Europie Zachodniej. Na wzór francuskiej rezydencji zaprojektował go August Locci, przebudował - Jakub Fontana. Do Wilanowa porównywany jest nie bez powodu – piękne pałacowe rzeźby to dzieło Jana Chryzostoma Redlera który wcześniej zdobił właśnie ogród pałacowy w Wilanowie. Przy bramach znajdują się cztery rzeźby obrazujące prace Herkulesa. W skrzydle wschodnim zobaczymy walkę z bykiem i lwem. W zachodnim z Cerberem i smokiem. Do tego całość otacza park.

 


MVTV KULTURA
 
Data pliku video: 2019-05-09, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    radzyński

    Powiat radzyński -powiat w województwie lubelskim ma swoją siedzibę w mieście Radzyń Podlaski. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Radzyń Podlaski, Borki, Czemierniki, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan Majorat, Wohyń. Na obszarze 965,1 km² mieszka 61 tys. osób.

    Każdy turysta powinien zwrócić uwagę na Radzyńską Krainę Serdeczności. Jest to turystyczna marka powiatu. Przewodnik audio pozwoli na interaktywną wycieczkę po mieście, a drugi z nich zabierze nas na tereny, gdzie zaznamy bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. Szczególnie uradowani będą amatorzy ornitolodzy.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola